Concert Archive

Premieres:
WP = World Premiere, A = Australian, M = Mongolian, N = Netherlands, P = Polish,
UK = United Kingdom, US = United States of America, CZ = Czech Republic

2017

Bach and Beyond: DARTing the Musical Cosmos

Daniel Herscovitch, piano
13 May, 2.00pm – 81 Southey Street, Mittagong
11 May, 7.30pm – St Andrew’s Uniting Church, South Turramurra

J.S. BACH Sonata No.3 in G minor for viola da gamba and cembalo, BWV 1029
Peter DART Suite for cello and piano (2017) WP
Claude DEBUSSY Sonate for cello and piano
Johannes BRAHMS Sonata for piano and cello in F Major, Op. 99

Danzas Amorosas

Hourglass Ensemble
2 April, 2.30pm – Utzon Room, Sydney Opera House
26 March, 3.00pm – Melbourne Recital Centre

Andrew BALL Carau’s Curse (2017) WP
Dulcie HOLLAND Piano Trio (1944)
Daniel ROJAS Danzas Amorosas (2007)

Roseville Music Club

Solo Recital
15 March, 8.00pm
St Luke’s Presbyterian Church, Roseville

J.S. BACH Prélude from Suite V in C minor for unaccompanied cello, BWV 1011
Damien RICKETSON Imagining Le Verrier (2001)
Ross EDWARDS Water Spirit Song (2003)
Eugène YSAYE Sonata for Solo Cello, Op.28
Arthur HONEGGER Paduana (1945)
J.S. BACH Suite III in C major for unaccompanied cello BWV 1009

Extrema: Electro-Acoustic Music for Cello

27 January, 7.00pm
Dixon Recital Hall, Tulane University, New Orleans, USA

Rosalind PAGE Extrema: A Galilean Sarabande for cello, Chinese cymbal and tape (2001)
Kari BESHARSE The Anemone Fragments for cello and live electronics (2012)
Kaija SAARIAHO Près for cello and electronics (1992)

In the Shade

24 January, 7.30pm
Marigny Opera House, New Orleans, USA

Rick SNOW In the Shade for cello and sound sculptures (2017) WP
J.S. BACH Suite IV for unaccompanied cello BWV 1010

Alumnus Recital

19 January, 7pm
Conrad Prebys Music Center Recital Hall, University of California San Diego, USA

Damien RICKETSON Imagining Le Verrier (2001)
Luigi DALLAPICCOLA Ciaccona, Intermezzo e Adagio (1945)
Helmut LACHENMANN Pression (1969/2010)
Jude WEIRMEIR Heart-Shaped Sunglasses (2011) WP
Morton FELDMAN Projection I (1950)
Alberto GINASTERA Puñena No.2, Op.45 (1976)

2016

The Silence of Thousands

Hourglass Ensemble
12 November, 7pm – Utzon Room, Sydney Opera House
6 November, 3pm – Melbourne Recital Centre

Margaret TESCH-MULLER Voices of a Northern Year (2016) WP
Andrew KENNEDY The Silence of Thousands (2016) WP
Michael TORKE Telephone Book (1985/1995) AP
Johannes BRAHMS Clarinet Trio, Op. 114

The Poet’s Voice

Halcyon
10 September, 5pm
St Bede’s Anglican Church, Drummoyne, Sydney

Andrew SCHULTZ Paradise (2013)
Gordon KERRY Three Malouf Songs (2016) WP
Roger SMALLEY Piano Trio (1991)

CounterMove

Sydney Dance Company
27 August, 8pm – Dubbo Regional Theatre and Convention Centre
24 August, 7.30pm – Griffith Regional Theatre
20 August, 8pm – Bathurst Memorial Entertainment Centre
13 August, 7.30pm – Bunbury Regional Entertainment Centre
9 August, 7.30pm – Albany Entertainment Centre
6 August, 7.30pm – Mandurah Performing Arts Centre
3 August, 7.30pm – Queens Park Theatre, Geraldton
29 July, 8pm – Darwin Entertainment Centre
15-16 July, 7.30pm – The Arts Centre Gold Coast
9-10 July, 7.30pm – Cairns Centre of Contemporary Arts
6 July, 8pm – Gladstone Entertainment Centre
2 July, 8pm – Pilbeam Theatre, Rockhampton
29 June, 8pm – Glasshouse Theatre, Port Macquarie
25 June, 8pm – Civic Theatre, Newcastle
22 June, 7.30pm – Orange Civic Theatre
17-18 June, 8pm – Illawarra Performing Arts Centre, Wollongong
25 May-4 June, 8pm – Southbank Theatre, Melbourne
19-21 May, 7.30pm – Canberra Theatre Centre

Cacti (Alexander Ekman – choreographer)

Of Earth and Stars

Halcyon
16 April, 5pm
St Bede’s Anglican Church, Drummoyne,
Works for voice and cello with Jenny Duck-Chong, mezzo-soprano

Martin WESLEY-SMITH Uluru Song (1993)
Julian YU Three Haiku (1987)
Brad TAYLOR-NEWLING Stars (2014)
Michael BERKELEY Typewriter Music (2014)
Moya HENDERSON I Lost a World The Other Day (2014)
Alberto GINASTERA Puñena No.2, Op.45 (1976)

CounterMove

Sydney Dance Company
26 February-12 March
Roslyn Packer Theatre, Sydney

Cacti (Alexander Ekman – choreographer)

2015

Bach and the Music of Advent

6 December, 3pm
St Mark’s Anglican Church, Darling Point, Sydney

J.S. BACH Suite IV for unaccompanied cello BWV 1010
J.S. BACH Cantata BWV 82 (Ich Habe Genug)

War Letters

Halcyon
7 November, 7pm
Ku-ring-gai Town Hall, Pymble, Sydney

Elliott GYGER Un Poilu Australien (2015) WP

Geoffrey Gartner and Daniel Herscovitch in Recital

30 October, 6.30pm
Recital Hall West, Sydney Conservatorium of Music

Robert SCHUMANN Fünf Stücke im Volkston, Op.102
Wolfgang STEFFEN Diagramm (1965)
Frédéric CHOPIN Cello Sonata, Op.65

Future Retro (Concert 2: Retro)

Ensemble Offspring
25 October, 6pm
Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Gerard GRISEY Talea (1986)

Future Retro (Concert 1: Future)

Ensemble Offspring
25 October, 3pm
Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Samuel SMITH threaded through meridians (2015) WP
Kezia YAP Coalesce (2015) WP
Tristan COELHO read/write error (2015) WP

Paradise

Halcyon
17 September, 1pm
Io Myers Studio, University of NSW, Sydney

Rosalind PAGE Being and Tme III: Paradiso (2015)
Andrew SCHULTZ Paradise, Op.95 (2013) A

De Novo

Sydney Dance Company
27 August, 8pm – Princess Theatre, Launceston
20-22 August, 7.30pm – Theatre Royal, Hobart
15 August, 8pm – Frankston Arts Centre, Frankston
12 August, 8pm – Ulambarra Theatre, Bendigo
6-8 August, 7pm – Adelaide Festival Centre
1 August, 7.30pm – Sir Robert Helpmann Theatre, Mt Gambier
29 July, 7.30pm – Chaffey Theatre, Renmark
25 July, 7.30pm – Northern Festival Centre, Port Pirie
22 July, 7.30pm – Middleback Theatre, Whyalla
18 July, 8pm – Araluen Cultural Precinct, Alice Springs
15 July, 8pm – Darwin Entertainment Centre

Cacti (Alexander Ekman – choreographer)

New Words New Sounds

Bran Tart Merger
2 July, 8pm
Nag’s Head Tavern, Sydney

Associate artist: Adrian Bertram, electronics

A RHYTHM THAT DANCES: A celebration of the music of Ross Edwards

14 June, 6.30pm
Recital Hall East, Sydney Conservatorium of Music

Ross EDWARDS Water Spirit Song (2003)
Ross EDWARDS Maninya I (1981)
Ross EDWARDS Prelude and Laughing Rock (1993/2003)

Gothic

27-29 May, 7.30pm
Seymour Centre, Sydney

Andrée GREENWELL Gothic (2015) WP

Canberra International Music Festival – Movers and Shakers

9 May, 3pm
Canberra Fitters Workshop

Kate MOORE Velvet (2010) A

Canberra International Music Festival – Being and Time

8 May, 3.30pm
National Gallery of Australia, Canberra

Rosalind PAGE Being and Time I: Lacrimae Rerum (2012)
Rosalind PAGE Being and Time III: Paradiso (2015) WP

Sine & Syrinx

18 January, 3pm
St Bede’s Anglican Church, Drummoyne, Sydney

Morton FELDMAN Voices and Cello (1973)
Rosalind PAGE Hrafnsöngvar (Ravensongs) (2005)

2014

Peninsula Music Club – Trio Delights

7 November, 8pm
Loquat Valley Anglican Prep School Bayview, Sydney

Short works for piano, violin and cello. Associate artists: Veronique Serret (violin) and Tamara-Anna Cislowska (piano).

Recital

21 September, 2pm
St Mark’s Anglican Church Darling Point, Sydney

Associate artist: Brett McKern, organ and piano

J.S. BACH Suite III in C Major for unaccaompanied cello, BWV 1009
Camille SAINT-SAËNS Prière for cello and organ, Op.158
Girolamo FRESCOBALDI Toccata (arr. Gaspar Cassado)
J.S. BACH Suite V in C minor for unaccompanied cello, BWV 1011: Prélude 
Camille SAINT-SAËNS Le Cygne

Giving Voice

Halcyon
12 July, 6pm
St Bede’s Anglican Church, Drummoyne, Sydney

David LUMSDAINE A Tree Telling of Orpheus (1990)
Elliot GYGER giving voice (2013) WP
Nigel BUTTERLEY Orphei Mysteria (2008)

Women’s Work

Halcyon
9 May, 7pm
Recital Hall East, Sydney Conservatorium of Music

Elizabeth LUTYENS The Valley of Hatsu-Se (1965)
Moya HENDERSON Lovely how Lives – Ensemble Version (2013) WP
Rosalind PAGE Hrafnsöngvar (Ravensongs) (2005)

Kingfisher, concert 2

Halcyon
29 March, 6pm
Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Jane STANLEY Round The Bay (2014) WP
Gordon KERRY Music (La Musique) (2013)
Nigel BUTTERLEY Nature Changes at the Speed of Life (2014) WP
Andrew SCHULTZ Lake Moonrise (2014) WP
Sharon CALCRAFT Verathmende, Schillernde, Blitzende… (2014) WP

Kingfisher, concert 1

Halcyon
15 March, 6.00pm                                                                                                                                                                        Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Stuart GREENBAUM Opalesce (2014) WP
Katy ABBOTT Follow Me Through The Shadow (2014) WP
Moya HENDERSON I Lost A World The Other Day (2014) WP
Nicholas VINES The King’s Manifesto (2014) WP
John PETERSON See The Prismatic Colors (2014) WP
Ross EDWARDS The Tranquil Mind (2013)
Elliott GYGER The Pleiades at Midnight (2014) WP
Kevin MARCH Sea-blue Bird (2014) WP

Recital

Halcyon
18 February, 7.30pm
Delmar Gallery, Trinity Grammar School, Sydney

Ross EDWARDS Maninya I (1981)
Jon TAVENER Ahkmatova Songs(1993)
Peter SCULTHORPE Requiem for cello alone (1979)
John CAGE The Wonderful Widow of Eighteen Springs (1942)
John CAGE A Flower (1950)

Sydney Festival – Hurricane Transcriptions/Laborintus II

Ensemble Offspring
16 January, 8pm
City Recital Hall, Angel Place, Sydney

Lee RINALDO Hurricane Transcriptions (2013)
Luciano BERIO Laborintus II (1965)

2013

International Computer Music Conference – The Cello Concert

13 August, 8pm
Hackett Hall, WA Museum, Perth

Rama GOTTFRIED Fluoresce for cello and live electronics A
Kyong Mee CHOI Inner Space for cello and fixed electronics A
Tom WILLIAMS Dart for cello, tape and live electronics A
Christopher TONKIN Headspaces for cello and live electronics A

Karnavalito!

21 April, 2.30pm – Hunters Hill Music Club, Hunters Hill Town Hall, Sydney
19 April, 8pm – Old Darlington School, Sydney University
18 April, 1pm – Harold Lobb Concert Hall, Newcastle Conservatorium of Music

Associate artist: Zubin Kanga, piano

Alberto GINASTERA Pampeana No.2, Op.21 (1950)
Heitor VILLA-LOBOS Pequena Suite (1913)
Astor PIAZZOLLA Le Grand Tango (1990)
Carlos CHAVEZ Madrigal for cello and piano (1921)
Alberto GINASTERA Cello Sonata, Op.49 (1979)

De Novo

Sydney Dance Company
1-23 March
Sydney Theatre

Cacti (Alexander Ekman – choreographer) AP

2012

On Loop

Ensemble Offspring
6 December, 6pm – The Salon, Melbourne Recital Centre
1 December, 8pm – Carriageworks,  Sydney

Cornelius FUHLER When Snoopy Met Boop (2012) WP
Gavn BRYARS Jesus’ Blood Never Failed Me Yet (1975)
Bernhard LANG DW#3 (2000) A
Matthew WRIGHT Totem for Sydney (2012) WP

Silva: Natural Music

Ensemble Offspring
27 October, 3.30pm – Restrung Festival, Brisbane Powerhouse
23 October, 8pm – Utzon Room, Sydney Opera House

Tristan MURAIL Garrigue (2008) A
Mary FINSTERER Circadian Tale 7.1 (2009/12)
Iannis XENAKIS Plektó (1993)
Rosalind PAGE Being and Time I: Lacrimae rerum (2012) WP
Mary FINSTERER Silva (2012) WP

Intercity Inspirations

SBS Youth Orchestra + Students of Newcastle Conservatorium
10 June, 2.30pm
Harold Lobb Concert Hall, Newcastle Conservatorium of Music

Ludwig van BEETHOVEN Egmont Overture, Op.84
Wolfgang MOZART Concerto for Flute in D, KV 314
Ottorino RESPIGHI Gli Uccelli (The Birds)
Aaron COPLAND Music for Movies

Small Wonders

Halcyon
2 June, 7.30pm
The New Hall, Sydney Grammar School

Morton FELDMAN voices and cello (1973) A
Julian YU Three Haiku (1987)
Kerry ANDREW Hammock (2008) A
Nicholas VINES Jury’s Din (2010)

New Radicals

Ensemble Offspring
30 March 8pm – Utzon Room, Sydney Opera House
1 April, 6pm – The Street Theatre, Canberra

Matthew WRIGHT Breakdown A
Michael NORRIS Save Yourself WP
Øyvind TORVUND Neon Forest Space A
Simon STEEN-ANDERSEN On And Off And To And Fro A

2011

First Stones

Halcyon
19 November, 7.30pm
Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Concert of works composed for Halcyon during the inaugural First Stones composer project. World premieres of works by Nicole MURPHY, James WADE, Owen SALOME, Anastasia PAHOS, Chris WILLIAMS, Lachlan HUGHES, Damian GRIFFIN, Peggy POLIAS and Pedro OLIVEIRA.

Life on Paper

Halcyon
15 September, 5pm
Verbrugghen Hall, Sydney Conservatorium of Music

Joseph SCHWANTNER Sparrows (1978)
Andrew SCHULTZ I am Writing in This Book, Op. 88 (2011) WP

Old Cello/New Cello Festival Concert

7 August, 3.30pm
Perth Town Hall

Chris TONKIN Headspaces WP
Pierre BOULEZ Messagesquisses [cello principale]

Rowing for Rivendell

Strathfield Symphony Orchestra
24-25 June, 7pm
Strathfield Town Hall, Sydney

Elena KATS-CHERNIN Redmyre Suite
Elena KATS-CHERNIN Mater for orchestra WP
Antonin DVORAK Symphony No.6 in D major

Professor Bad Trip

Ensemble Offspring
18 June, 8pm
Carriageworks, Sydney

Fausto ROMITELLI Professor Bad Trip I (1998)
Simon STEEN-ANDERSEN Study for String Instrument #2 (2009) A
Fausto ROMITELLI Professor Bad Trip II (1998)
Matthew SHLOMOWITZ Joy Time Ride for Ives (2009) A
Fausto ROMITELLI Professor Bad Trip III (2000)

SBS Youth Orchestra

5 June, 2pm
French’s Forest Baptist Church, Sydney

Ludwig van BEETHOVEN Coriolan Overture, Op.95
Wolfgang Amadeus MOZART Concerto for Flute and Harp, KV299
Ludwig van BEETHOVEN Symphony No.1, Op.21

‘Where the heart is…’

Halcyon
16 May, 1.10pm
Melba Hall, Melbourne Conservatorium of Music

Ross EDWARDS Maninya I (1981)
Ruth Lee MARTIN Wimmera Song Cycle (2010)

Shared Frequencies

Sydney Dance Company
29 March-16 April
Sydney Theatre

Live performance of Ezio Bosso’s score for LANDforms (Rafael Bonachela, choreographer). With associate artists Ezzio Bosso (piano) and Veronique Serret (violin).

Bad Blood

18 March, 7.30pm
Cafe Church, Glebe, Sydney

Julian DAY Wire (2010) WP
Anthony MOLES Turning (2009 rev 2011) WP

2010

Sounds Absurd

Ensemble Offspring
30 November, 8pm
Carriageworks, Sydney

Mauricio KAGEL Match (1966)
Moya HENDERSON The Rinse Cycle (2010) WP
Jude WIERMEIR I Wish You All Joy of the Worm (2005) A

Ross Edwards Composer in Focus

Ensemble Offspring
21 October, 11am
Joan Sutherland Performing Arts Centre, Penrith, Sydney

Ross EDWARDS Water Spirit Song (2003)
Ross EDWARDS Piano Trio (1998)
Ross EDWARDS Tyalgum Mantras (1999)

SBS Youth orchestra – Eastern Europe Tour

6 October, 6pm – Church of St Lawrence, Hodonin, Czech Republic
4 October, 6.30pm – Church of Saints Peter and Paul, Krakow, Poland
2 October, 5pm – The Fryderyk Chopin University of Music, Warsaw, Poland
26 September, 3.30pm – The Orangerie, Schönbrunn Palace, Vienna, Austria

W.A. MOZART Overture to Abduction from the Seraglio, KV 384
Mary MAGEAU An Early Autumn’s Dreaming (1993) P, CZ
Frederic CHOPIN Grande Polonaise Brillante, Op.22
Felix MENDELSSOHN Symphony No.4 in A Major “Italian”, Op.90

‘Where the heart is…’

Halcyon
7 September, 7.30pm
Llewellyn Hall, ANU School of Music, Canberra

Anne BOYD Cycle of Love (1981)
Ross EDWARDS Maninya I (1981)
Ruth Lee MARTIN Wimmera Song Cycle (2010) WP

Soundstream – Adelaide New Music Festival 2010: The Spectralists

Ensemble Offspring
27 August, 8.30pm
Studio 502, ABC Studios, Adelaide

Tristan MURAIL Treize Couleurs du Soleil Couchant (1978)
James CUDDEFORD KOAN I (2010) WP
Kaija SAARIAHO Cendres (1998)
Gerard GRISEY Talea (1986)

ISCM World Music Days: The Young and the Restless

Ensemble Offspring
6 May, 1pm
Lennox Theatre, Riverside Theatres, Parramatta

Braam de TOIT Item 1,2,3 (2009) A
Alex POZNIAK Mercurial (2009)
Fabian SVENSSON Two Sides (2007) A
Nicolas TZORTZIS Mnésique (2009) A
Stephan THORSSON Shore Leave (2005) A

ISCM World Music Days: Arise

Chronology Arts
5 May, 8pm
Eugene Goosens Hall, ABC Ultimo Centre, Sydney

Michael SMETANIN Obsession (1995)
Amy BASTOW never OdD or even (2010) WP
Julian DAY Teeth (2010) WP
Alexandra HAY Fugue (2010) WP

ISCM World Music Days: A Wealth of Sound

Ensemble Offspring + Sydney Conservatorium Electronics
4 May, 5pm
Eugene Goosens Hall, ABC Ultimo Centre, Sydney

Panayiotis KOKORAS Morphallaxis (2008) A
Ivan ZAVADA Isolate (2010) WP

ISCM World Music Days: The World in Sydney

Ensemble Offspring
3 May, 8pm
Verbrugghen Hall, Sydney Conservatorium

Christian Winther CHRISTENSEN A Fall From the Perfect Ground (2006) A
Jeffrey RYAN Burn (2008) A
Gerard GRISEY Talea (1986)

Matthew Krel Memorial Concert

SBS Youth Orchestra
18 April, 3pm
Sydney Town Hall

Pyotr Ilich TCHAIKOVSKY Souvenir d’un lien chier, Op.42
Peter SCULTHORPE Small Town (1976)
Elena KATS-CHERNIN Consolations (2009)

SBS Youth Orchestra

10 March, 3pm
Riverside Theatres, Parramatta, Sydney

Peter SCULTHORPE Small Town (1976)
Allan ZAVOD Guitar Concerto (2009) WP

2009

Playing in Tongues

Chronology Arts
9 December, 7pm
Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Paul CASTLES Nonsensicalisations (2009) WP
Matthew SHLOMOWITZ Letter Piece No.4
Mark OLIVIERO Loaded (2009) WP
Peter McNAMARA Listen (2009) WP

Stations of Creation

27 November, 8pm
St Ives Uniting Church, Sydney

Andrew BATT-RAWDEN Ex Nihilo Omnia Fit (2009) WP
Katy ABBOTT One Dark Sky (2009) WP
Dan WALKER Incepit Vita Nova (2009) WP
Alex POZNIAK In The Becoming (2009)
Anthony LYONS Beginnings (2009) WP

The Origin Cycle

Ensemble Offspring
19 November, 8pm – Australian Museum, Sydney
13 November, 8pm – Peter Karmel Building, Australian National University, Canberra

Elliott GYGER The Face of Nature A
Elena KATS-CHERNIN Tree of Life A
Dan WALKER History Imperfectly Kept A
Paul STANHOPE Entangled Bank A
Rosalind PAGE Floreana A

Verge Arts Festival – In Focus

Chronology Arts
8 September, 7pm
Manning Bar, University of Sydney

Alex POZNIAK Waveforms (2008)
Alex POZNIAK Cloud Sketch (2008)
Alex POZNIAK In The Becoming (2009) WP
Alex POZNIAK Mercurial (2009) WP

Extreme Nature

Halcyon
7 August, 8pm
Verbrugghen Hall, Sydney Conservatorium of Music

Nicholas VINES Torrid Nature Scene

Elision in Session

Elision
28 July, 9.30pm
Iwaki Auditorium, ABC Centre Southbank, Melbourne

Jeroen SPEAK Silk Dialogue VI (2007)
Richard BARRETT wound (2009)

Thirteen Colours

Ensemble Offspring
30 May, 8pm – Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music
29 April, 6pm – The Salon, Melbourne Recital Centre

Bozidar KOS Fatamorgana (2004)
Tristan MURAIL Treize Couleurs du Soleil Couchant (1978)
Gerard GRISEY Talea (1986)

Tehillim

Halcyon/Ensemble Offspring
9 April, 7.30pm
Elisabeth Murdoch Hall, Melbourne Recital Centre

Steve REICH Tehillim (1981)

Thousands of Bundled Straw

Libra Ensemble
12 February, 10.30pm
The Salon, Melbourne Recital Centre

David YOUNG Thousands of Bundled Straw

2008

UCSD Chamber Orchestra

1 December, 8pm
Mandeville Auditorium, University of California San Diego, USA

Ludwig van BEETHOVEN Coriolan Overture Op.62
Ernest CHAUSSON Poème for violin and orchestra, Op.25
Astor PIAZZOLLA Danza Criolla

DMA Recital

17 November, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

Krzystzof PENDERECKI Capriccio per Siegfried Palm(1968)
Dick HIGGINS Song [Graphis 192b] for any voice(s) and instruments(s) (1983)
Morton FELDMAN Projection I for solo cello (1950)
Eugène YSAYE Sonata for Solo Cello, Op.28
Jude WEIRMEIR I Wish You All Joy of the Worm (2006) WP

World Shakuhachi Festival: Soulful Shakuhachi

Grainger String Quartet
8 July, 5pm
Verbrugghen Hall, Sydney Conservatorium of Music

James CUDDEFORD Impermanence (2008) WP

Waiting to Turn Into Puzzles

Ensemble Offspring/Aphids
26 June 2008, 8.00pm – Australian Centre for the Moving Image, Federation Square, Melbourne
25 June, 2008 7.00pm – Chauvel Cinema, Paddington Town Hall, Sydney

Louise CURHAM/ David YOUNG Waiting to Turn Into Puzzles (2008) WP

UCSD Chamber Orchestra

3 June, 8pm
Mandeville Auditorium, University of California San Diego, USA

Aaron COPLAND Music for Movies (1942)
Josef HAYDN Te Deum in C
Ludwig van BEETHOVEN Fantasia in C minor (Choral Fantasy), Op.80

The Music of Helmut Lachenmann

1 May, 6pm
Studio A, Warren, University of California San Diego, USA

Helmut LACHENMANN Zwei Gefühle (1992)

Soirée for Music Lovers Twentieth Anniversary

János Négyesy & Friends
28 April, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

Arcangelo CORELLI Trio Sonata in B flat, Op.4 No.9
Robert SCHUMANN Piano Quartet in E flat, Op.47

UCSD Chamber Orchestra

9 March, 3pm
Mandeville Auditorium, University of California San Diego, USA

Gioacchino ROSSINI Introduction, Theme and Variations
Manuel de FALLA Suite from El Amor Brujo
Erik SATIE Entr’acte (1925)

Valentine’s Day Soirée for Music Lovers

János Négyesy & Friends
14 February, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

G.F. HANDEL Trio Sonata in A Major, Op.5 No.1
W.A. MOZART Piano Quartet in E flat, KV 493

Helmut Lachenmann

26 January, 8pm
Lisser Hall, Mills College, Oakland, USA

Helmut LACHENMANN Allegro Sostenuto (1986-88)

DMA Fluxus Recital

14 January, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

Dick HIGGINS Sophokles II (1971)
John CAGE Solo for Cello (1957-8)
Emmett WILLIAMS Counting Songs (1962)
György LIGETI Trois Bagatelles (1961)
John CAGE 59½ Seconds for a String-Player (1953)
Dick HIGGINS Sophokles I (1971)
James TENNEY Cellogram (1971)
John CAGE Etudes Boréales (1978)
Ken FRIEDMAN Magic Trick #7

2007

UCSD Chamber Orchestra

27 November, 8pm
Mandeville Auditorium, University of California San Diego, USA

Francis POULENC Deux Marches et un Intermède, FP88
François BORNE Carmen Fantasy for flute and orchestra
Astor PIAZZOLLA Tangazo: Variations on Buenos Aires

Han Han Cho – DMA Recital

18 November, 5pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

Paul RAMSIER Sahara Rainforest – Zoo of Dreams III
Iannis XENAKIS Roscobeck for cello and double bass (1996)
Gioachino ROSSINI Duetto in D for cello and double bass

Tehillim

Halcyon/Ensemble Offspring/Synergy
4 August, 8pm
City Recital Hall, Angel Place, Sydney

Damien RICKETSON No More Than Liquid (2007) WP
Claude VIVIER Bouchara (1981)
Steve REICH Tehillim (1981)

Sibelius Student Composer Awards

Ensemble Offspring
28 July, 8pm
Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Michael FINISSY Springtime (2003)
Owen SALOME Deep Fish (2007) WP
Bhuripat JITTIVUTHIKARN Subconscious (2007) WP
Huw BELLING Impetus (2007) WP
Božidar KOS Fatamorgana (2004)

UCSD Chamber Orchestra

3 June, 3pm
Mandeville Auditorium, University of California, San Diego, USA

Modest MOUSSORGSKY Night on Bald Mountain
Serge PROKOFIEV Summer Day, Op.65
Peter TCHAIKOVSKY Nocturne for cello and strings
Dmitri SHOSTAKOVICH Tahiti-Trot, Op.16
Dmitri SHOSTAKOVICH Scherzo in E flat major, Op.7

The Val Camonica Pieces

Libra Ensemble
11 May, 8pm
10 May, 6pm
Fairfax Studio, The Arts Centre, Melbourne

David YOUNG Val Camonica Pieces

UCSD Chamber Orchestra

4 March, 3pm
Mandeville Auditorium, University of California San Diego, USA

Ottorino RESPIGHI Ancient Airs and Dances: Suite II
Dmitri SHOSTAKOVICH Suite from ‘The Gadfly’, Op.97

2006

UCSD Chamber Orchestra

27 November, 8pm
Mandeville Auditorium, University of California San Diego, USA

Antonín DVORAK Slavonic Dances, Op.46 Nos 1,2,4,7,8
Camille SAINT-SAENS Danse Macabre, Op.40
Jean SIBELIUS Valse Triste, Op.44

Whirlwind of Time

Ensemble Offspring
24 June, 8pm
Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Damien RICKETSON Ptolemy’s Onion (1999)
Gérard GRISEY Vortex Temporum (1994-6) A

Sydney Film Festival – Surreal Interlude

Ensemble Offspring
13 June, 8.15pm
The Studio, Sydney Opera House

Michael FINISSY A Propos de Nice (2001-2) A
Michael FINISSY Un Chant d’amour (1999) A

UCSD Chamber Orchestra

30 May, 8pm
Mandeville Auditorium, University of California, San Diego, USA

Ludwig van BEETHOVEN Egmont Overture, Op.84
Igor STRAVINSKY Eight Instrumental Miniatures for fifteen players (1962)
Astor PIAZZOLLA Tangazo – Variations on Buenos Aires

UCSD Chamber Orchestra

12 March, 3pm
Mandeville Auditorium, University of California San Diego, USA

Alexander GLAZUNOV Chant du Ménestrel, Op.71
Gabriel FAURE Elégie, Op.24
Franz Joseph HAYDN Mass in Time of War

UCSD Chamber Orchestra

3 March, 8pm
Erickson Hall, University of California San Diego, USA

Wolfgang MOZART Concerto for Flute and Harp, KV 299

InFrequencies

24 February, 7pm
The Great Hall, St Paul’s Cathedral, San Diego, USA

Iannis XENAKIS Hunem-Iduhey (1996)
Jonathon HARVEY Lotuses (1992)
Claude DEBUSSY Cello Sonata

DMA Recital

23 January, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

Iannis XENAKIS Hunem-Iduhey (1996)
Claude DEBUSSY Cello Sonata
Anton WEBERN Drei Kleine Stücke, Op.11
Leoš JANACEK Fairytale (1910)
Dominik KARSKI To Remain in Change (2005) WP
Arthur HONEGGER Paduana (1945)
Bohuslav MARTINU Duo No.2 for violin and cello (1927)

2005

UCSD Chamber Orchestra

16 November, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

Franz SCHUBERT Symphony No.8 in B minor “Unfinished”
Aaron COPLAND Music for Movies (1942)

Noise

23 October, 7.30pm
Athenaeum Music and Arts Library, La Jolla, USA

Dominik KARSKI Streamforms II (2004) US
Rosalind PAGE Macula Lutea (2004) US

Recital – Cello Chaos

11 September, 4.30pm
Recital Hall East, Sydney Conservatorium of Music

Dominik KARSKI Streamforms II (2004)
Rosalind PAGE Extrema: A Galilean Sarabande (2001)
Helmut LACHENMANN Pression (1969)
Alvin LUCIER Music for cello with one or More Amplified Vases (1992) A
Michael GORDON Industry (1993)

Nigel Butterley 70th Birthday Festival

The Seymour Group
4 September, 6pm
Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Elliott GYGER Polishing Firewood (2001) A

Nigel Butterley 70th Birthday Festival

Halcyon/Ensemble Offspring
3 September, 4.30pm
Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Priaulx RANIER Quanta (1961-2)
Jonathon HARVEY Song Offerings (1985)

Floof!

Ensemble Offspring/Halcyon
1 July, 8pm
Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Michael FINNISSY Springtime (2003)
Esa-Pekka SALONEN Floof: Songs of a Homeostatic Homer (1989/90) A
Simone EAST The Voice of the Shuttle (2005) WP
Claude VIVIER Bouchara (1981) A

Sydney Film Festival – People on Sunday

Ensemble Offspring
22 June, 8.15pm
State Theatre, Sydney

Elena KATS-CHERNIN Menschen am Sonntag A

UCSD Chamber Orchestra

22 May, 7pm
Erickson Hall, University of California San Diego, USA

Ludwig van BEETHOVEN Coriolan Overture, Op.95
Leopold MOZART Cassation in G (Toy Symphony)
Dmitri SHOSTAKOVICH Piano Concerto No.2, Op.102

Sonor

18 May, 8pm
Studio A, Warren Music Center, University of California San Diego, USA

Chaya CZERNOWIN Winter Songs: Version II: Stones (2004)

Noise at the Library

Noise
1 May, 3pm
Atheneum Library, La Jolla, USA

Sidney BOQUIREN Missa cum Jubilo WP
George CRUMB Vox Balaenae (Voice of the Whale) (1971)

UCSD Chamber Orchestra

2 March, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

Francis POULENC Deux Marches et un Intermède (1937)
Bohuslav MARTINU Toccata e Due Canzoni (1946)

<541>

Inauthentica
19 February, 8pm
Campbell Recital Hall, Stanford University, Palo Alto, USA

Mark APPLEBAUM Sum=Parts (2000-02)
Philippe HERSANT Huit Pièces pour Basson et Ensemble (1995)
Hans THOMALLA Momentsmusicaux (2003-04)
José RIO-PAREJA Danza con Saliva y Sudor (2004)

Noise at the Library

Noise
16 January, 3pm
Athenaeum Library, La Jolla, USA

Ole BUCK Summertrio (1968)
Olivier MESSIAEN Quatour pour la fin du Temps (1941)

2004

UCSD Chamber Orchestra

19 November, 8pm
Erickson Hall, University of California San Diego, USA

Ludwig van BEETHOVEN Piano Concerto No.3 in C minor, Op.37

UCSD Chamber Orchestra

18 October, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

J.S. BACH Cantata, BWV 211 – “Schweigt stille, plaudert nicht” (Coffee Cantata)

Noise at the Library

Noise
17 October, 3pm
Athenaeum Library, La Jolla, USA

Rick BURKHARDT Pipeline (2004) WP
Frederick RZEWSKI Coming Together (1972)

Audimax/Volksbühne Manifestation

18 September, 7pm & 10pm – Volksbühne, Berlin, Germany
12 September, 8pm – Audimax, RWTH Aachen, Germany

Fluxus manifestation: Catherine Sullivan, director; Sean Griffin, musical director. WP

Streamforms

15 July, 8pm
Side-on Café, Sydney

Associate artist: Kathleen Gallagher, flutes

Jason ECKARDT Flux (1994) A
Kaija SAARIAHO Oi Kuu (1993)
Dominik KARSKI Streamforms II (2004) WP
Rick SNOW Inside Out (2004) WP
Leah CURTIS Clarity (2004) WP
Reza VALI Folk Songs (1991)

Božidar Kos: Celebrating 70 Years

Ensemble Offspring
4 July, 6pm
Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Božidar KOS Catena (1985)
Damien RICKETSON Trace Elements A
Božidar KOS Catena II (1989)
Michael FINNISSY Springtime (2003) WP
Matthew BIENIEK String Trio
Božidar KOS Fatamorgana (2004) WP

Ciao Sydney!

Sydney Youth Orchestra
24 June, 6pm
City Recital Hall, Angel Place, Sydney

Rosalind PAGE Fracture: A Noh Play for cello and orchestra (2004) WP

The Happy Little Vegemites

29 May, 7pm
Erickson Hall, University of California San Diego, USA

Kaija SARIAAHO Oi Kuu (1992)
Helmut LACHENMANN temA (1968)

UCSD Chamber Orchestra

26 May, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

Ludwig van BEETHOVEN Symphony No.1, Op.21

Masters Recital

12 April, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

Mauricio KAGEL Match (1964)
Luigi DALLAPICCOLA Ciaccona, Intermezzo e Adagio
Damien RICKETSON Seven Relics (2002) US
Helmut LACHENMANN Pression (1969)
Kaija SAARIAHO Près for cello and electronics (1992)

The Music of Helmut Lachenmann

19 March, 8pm
Community Music Center, San Francisco, USA

Helmut LACHENMANN Pression (1969)
Helmut LACHENMANN Allegro Sostenuto (1986-88)

UCSD Chamber Orchestra

3 March, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

W.A. MOZART Ch’io mi Scordi te? (Concert Aria), KV 505
Franz SCHUBERT Symphony No.3 in D Major

In Memoriam Luciano Berio 1925-2003

26 February, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

Luigi DALLAPICCOLA Piccola Musica Notturna (1954/1961)

Strictly Ballroom

Noise
14 January, 7.30pm
Campbell Recital Hall, Stanford University, Palo Alto, USA

Christopher ADLER Iris
Kaija SAARIAHO Cendres (1998)
Anton WEBERN Drei Kleine Stücke, Op.11
Sidney CORBETT Della Pietà (1993)

Noise at the Library

Noise
11 January, 7.30pm
Athenaeum Library, La Jolla, USA

Kaija SAARIAHO Cendres (1998)
Anton WEBERN Drei Kleine Stücke, Op.11
Sidney CORBETT Della Pietà (1993)

2003

UCSD Chamber Orchestra

22 November, 8pm
Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA

Franz Joseph HAYDN Symphony No. 104 “London”

Chinese Whisper

Libra Ensemble
8 November, 8pm
Melba Hall, University of Melbourne

Mauricio KAGEL Match (1964)
Damien RICKETSON Chinese Whisper (2000) A
Paul HINDEMITH Kammermusik No. 3 Op36/2

The Imaginary Opera Project

Ensemble Offspring
2 November, 4pm
Music Workshop, Sydney Conservatorium of Music

Matthew SHLOMOWITZ The Cattle Raid of Cooley or The Show WP

Soirée for Music Lovers

22 October, 8pm – Mandeville Recital Hall, University of California San Diego, USA
15 October, 12.30pm – Department of Music, San Diego Mesa College, USA

W.A. MOZART Flute Quartet in D major, KV 285
Gabriel FAURE Piano Quartet in G minor, Op.45

European Tour

Ensemble Offspring
26 September, 6pm – Malwa Klub of Contemporary Music, Krakow, Poland
23 September, 4.30pm – Warsaw Autumn International Festival of Contemporary Music, Fryderyk Chopin Conservatoire, Poland
21 September, 8.30pm – Concerten Tot en Met, Het Bethaniënklooster, Amsterdam, Netherlands
19 September, 7.30pm – St Giles in the Fields, London, England

Michael FINNISSY Banumbirr (1982) P
Dominik KARSKI Streams of Consciousness (2000) N, P
Elena KATS-CHERNIN Gypsy Ramble (1996) N, P
Damien RICKETSON Trace Elements (2003) WP
Kaija SAARIAHO Cendres (1998)
Pawel SZYMANSKI Two Illusory Constructions (1984)

Noise at the Library

Noise
18 May, 7.30pm
Athenaeum Library, La Jolla, USA

Toshi ICHIYANAGI Music for Electric Metronomes (1960)
Christopher ADLER Iris (2002) WP

Spring Festival of New Music

2 May, 7pm
Warren Music Studio A, University of California San Diego, USA

Helmut LACHENMANN Allegro Sostenuto (1986-88)

The Winter Raven

28 March, 8.15pm
Old Cabell Hall, The University of Virginia, USA

Matthew BURTNER The Winter Raven (2003) WP

Music, Electronic and Performed

Sonor
12 February, 8pm
Mandeville Auditorium, University of California San Diego, USA

John CAGE/Lejaren HILLER HPSCHD (1967-69)

Gluck Chamber Music Series – Recital

5 February, 3pm
Green Hospital, La Jolla, USA

J.S. BACH Suite III in C Major for unaccaompanied cello, BWV 1009
Peter SCULTHORPE Requiem for cello alone (1979)
Claude DEBUSSY Cello Sonata
Alberto GINASTERA Puňena No.2, Op.45

Strictly Ballroom

6 January, 8pm
CCRMA, Stanford University, Palo Alto, USA

Iannis XENAKIS Charisma (1971)
Claude DEBUSSY Cello Sonata
Helmut LACHENMANN Allegro Sostenuto (1986-88)

2002

Gala 60th Birthday Concert for Chinary Ung

25 November, 8pm
Athenaeum Music and Arts Library, La Jolla, USA

Chinary UNG Spiral I (1989)
Nathan BROCK Contrapuntal Etude No.1 (2002) WP

Farewell Recital

2 September, 7pm
Coote Theatre, The Scots College, Sydney

Associate artist: Clemens Leske, piano

Krysztof PENDERECKI Capriccio per Siegfried Palm (1968)
Maurice RAVEL Pièce en forme de Habanera
Alexander GLAZUNOV Sérénade Espagnol, Op.20 No.2
Alfred SCHNITTKE Sonata for Cello and Piano (1979)

Continental Drift

Ensemble Offspring
7 July, 4pm
The Studio, Sydney Opera House

Damien RICKETSON Seven Relics (2002) WP
Johann TALLGREN Calla (1997-2000) A

Portrait of Kaija Saariaho

7 July, 2pm
The Studio, Sydney Opera House

Kaija SAARIAHO Près for cello and electronics (1992) A

Roaring Hoofs Festival

Libra Ensemble
15 June, 3pm
Academic Theatre of Classical Art, Ulan Bator, Mongolia

Kaija SAARIAHO Cendres (1998) M

Roaring Hoofs Festival

Libra Ensemble
14 June, 10pm
Khoyor Zagal Tourist Camp, Gobi Desert, Mongolia

Peter SCULTHORPE Requiem for cello alone (1979) M

Spectral Guises

Ensemble Offspring
16 May, 7.30pm
Paddington Uniting Church, Sydney

Tristan MURAIL Treize Couleurs du Soleil Couchant (1987) A
Johannes FRITSCH sul B (1972) A
Simone EAST Ex -Stasis (2000) WP
Gerard GRISEY Talea (1986) A

Light-strung Sigils

Libra Ensemble
6 May, 8pm
Iwaki Auditorium, ABC Couthbank Centre, Melbourne

Richard BARRETT Trawl (1995-97) A
Damien RICKETSON Imagining Le Verrier (2001)
Chris DENCH Light-strung Sigils (2002) A
Richard MEALE Incredible Floridas (1971)

Cello Chaos

27 January, 8.30pm
Posthoornkerk, Amsterdam, Netherlands

Matthew SHLOMOWITZ Tick (1994) N
Damien RICKETSON Imagining Le Verrier (2001) N
Alex HILLS Drop (1997) N
Rosalind PAGE Extrema: A Galilean Sarabande N
Martijn VOORVELT Who’s Pushing the Pedals on the Seasons Cycle? N
Helmut LACHENMAN Pression (1969)
Alberto GINASTERA Puňena No.2, Op.45 (1977)

Geoffrey Gartner – Contemporary Works for Cello

17 January – CCRMA, Stanford University, Palo Alto, USA
10 January – Paddington Uniting Church, Sydney

Matthew SHLOMOWITZ Tick (1994) US
Damien RICKETSON Imagining Le Verrier (2001) US
Alex HILLS Drop (1997) WP, US
Rosalind PAGE Extrema: A Galilean Sarabande (2001) US
Helmut LACHENMANN Pression (1969)
Alberto GINASTERA Puňena No.2, Op. 45 (1977)

2001

Sounds Polish

Ensemble Offspring
30 November, 7pm
Paddington Uniting Church, Sydney

Witold LUTOSLAWSKI Sacher Variations (1975)
Henryk GORECKI Genesis I: Elementi (1962) A
Dominik KARSKI Streams of Consciousness (2000) WP
Krzysztof PENDERECKI Capriccio per Siegfried Palm (1968)
Witold SZALONEK 1 + 1 + 1 + 1 (1969) A

Halcyon/Ensemble Offspring

29 September, 8pm
St Andrew’s Cathedral, Sydney

Ross EDWARDS Maninya I (1981 rev. 1885)
Anne BOYD Cycle of Love (1981)
Elizabeth LUTYENS The Valley of Hatsu-se (1965)
Kaija SAARIAHO Cendres (1998)
Maurice RAVEL Chansons Madécasses (1926)
John TAVENER Akhmatova Songs (1993)

The Heart’s Ear

Libra Ensemble
25 August, 8pm
North Melbourne Town Hall

Dominik KARSKI Matter of Perspective (2000) WP
David YOUNG Thousands of Bundled Straw I WP
Peter MAXWELL-DAVIES Ave Maris Stella (1975)

tract

Libra Ensemble
18 August, 8pm
North Melbourne Town Hall

Helmut LACHENMANN Allegro Sostenuto (1986-88)

Beethoven’s Best

Tohzah Piano Trio/Willoughby Symphony Orchestra
12 August, 2pm
10 August, 8pm
Willoughby Town Hall, Sydney

Ludwig van BEETHOVEN Triple Concerto, Op.56

The Art of the Ensemble

Tohzah Piano Trio
29 June, 8pm
Rolston Recital Hall, Banff Centre for the Arts, Canada

Ludwig van BEETHOVEN Piano Trio No. 1 in E flat Major, Op.1 no.1

Ménage

Tohzah Piano Trio
16 May, 7.30pm
Mint Room, Martin Place, Sydney

W.A. MOZART Piano Trio in G Major, KV 564
Bohuslav MARTINU Piano Trio No. 1 (Cinq pièces brèves)
Peter SCULTHORPE From Irkanda III (1999)
Antonin DVORAK Piano Trio in E minor ‘Dumky’, Op.90

Ensemble Offspring

31 March, 8pm
Paddington Uniting Church, Sydney

Matthew SHLOMOWITZ Act I, The Cattle Raid of Cooley (2001) WP
Damien RICKETSON Imagining Le Verrier (2001)
John CAGE Concert for piano and orchestra

Celestial Sites and Sounds

4 March, 8pm
Bangarra Dance Theatre, Sydney

Damien RICKETSON Imagining Le Verrier (2001) WP
Rosalind PAGE Extrema: A Galilean Sarabande (2001) WP

2000

Lower Clarence Music Club

Tohzah Piano Trio
3 September, 2.30pm
Maclean High School Auditorium, Maclean

W.A. MOZART Piano Trio in G Major, KV 564
Bohuslav MARTINU Piano Trio No. 1 (Cinq pièces brèves)
Antonin DVORAK Piano Trio in E minor ‘Dumky’, Op.90

Hunters Hill Music Club

Tohzah Piano Trio
21 May, 2.30pm
Hunters Hill Town Hall, Sydney

W.A. MOZART Piano Trio in G Major, KV 564
Bohuslav MARTINU Piano Trio No. 1 (Cinq pièces brèves)
Peter SCULTHORPE From Irkanda III (1999)
Antonin DVORAK Piano Trio in E minor ‘Dumky’, Op.90

Totally Huge New Music Festival

Ensemble Offspring
9 May, 1pm
WAAPA Music Auditorium, Edith Cowan University, Perth

Reza VALI Folk Songs (1991)
Iannis XENAKIS Charisma (1971)
Kaija SAARIAHO Cendres (1998)

Totally Huge New Music Festival

Ensemble Offspring
7 May, 5pm
Perth Institute of Contemporary Arts

Kaija SAARIAHO Cendres (1998)
George CRUMB Vox Balaenae (1971)

Manly Music Club

Tohzah Piano Trio
17 March, 8pm
Cardinal Cerreti Memorial Chapel, Manly, Sydney

W.A. MOZART Piano Trio in G Major, KV 564
Bohuslav MARTINU Piano Trio No. 1 (Cinq pièces brèves)
Johannes BRAHMS Piano Trio in B Major, Op.8

1999

Roseville Music Club

Tohzah Piano Trio
29 September, 8pm
Roseville College Hall, Sydney

W.A. MOZART Piano Trio in E Major, KV 542
Antonin DVORAK Piano Trio in E minor ‘Dumky’, Op.90
Johannes BRAHMS Piano Trio in B Major, Op. 8

10th Sydney Spring Festival of New Music

5 September, 4pm
The Studio, Sydney Opera House

Kaija SAARIAHO Cendres (1998) A
Reza VALI Folk songs (1991) A
George CRUMB Vox Balaenae (1971)

Ménage

Tohzah Piano Trio
4 May, 7.30pm
Chapel off Chapel, Prahran, Melbourne

Antonin DVORAK Piano Trio in E minor ‘Dumky’, Op.90
Dmitri SHOSTAKOVICH Piano Trio No. 2, Op.67

Spring Ensemble

13 March, 8.30pm
The Studio, The Sydney Opera House

Karlheinz STOCKHAUSEN Ylem (1972)

Spring Ensemble

10 March, 8.15pm
The Studio, The Sydney Opera House

Mauricio KAGEL Pan (1985)
Claire JORDAN Time and Motion WP
Damien RICKETSON Ptolemy’s Onion (1999)
Harrison BIRTWHISTLE Clarinet Quintet (1980)

The Sounds of the Stars

13 January, 8.30pm
St James Church, Sydney

Iannis XENAKIS Charisma (1971)
Karlheinz STOCKHAUSEN Ylem (1972)
Horatiu RADULESCU String Quartet No.5 “Before the Universe was Born” (1993)

1998

Ninth Sydney Spring Festival of New Music

Spring Ensemble
26 September, 8pm
Eugene Goosens Hall, ABC Utimo Centre, Sydney

Carlo GIACO Entity WP
Damien RICKETSON Ptolemy’s Onion (1999) WP
Peggy GLANVILLE-HICKS Concertino Antico (1955) A
Bozidar KOS Catena II (1989)
Franco DONATONI Chantal (1989) AP

Ensemble 98

13 September, 3pm
Queensland Cultural Centre, Brisbane

Thomas ADES Catch (1991) A
Rae MARCELLINO Terror Australis – One Lucky Country (1998) WP
Richard VELLA Convergence

Powder Her Face

Australian National Academy of Music
12 September, 8pm
Queensland Conservatorium Theatre

Thomas ADES Powder Her Face (1995) A

Australian National Academy of Music

11 September, 1pm
Recital Hall, Queensland Conservatorium

Wolgang RIHM Pol (1995) A
Peter TCHAIKOVSKY/Toru TAKEMITSU Herbstlied (Autumn Song) (1996)

the viola in my life

Spring Ensemble
7 August, 8pm
Old Darlington School, University of Sydney

Morton FELDMAN the viola in my life I, II (1972)
Michael SMETANIN Strange Attractions (1990)
Michael FINNISSY In Stiller Nacht (1997) A
Michael FINNISSY Independence Quadrilles (1995) A

The Art of the Ensemble

Tohzah Trio
23 June, 8pm
Rolston Recital Hall, Banff Centre for the Arts, Canada

Robert SCHUMANN Piano Trio No.1 in D minor, Op.63

Cat’s Cradle Songs

Spring Ensemble
6 June, 8pm
Old Darlington School, University of Sydney

Hans Klaus LANGER Drei Duette (1975) A

1997

Tohzah Piano Trio

18 October, 8pm – Recital Room 3, Canberra School of Music
15 October, 6pm – Australian Institute of Music, Sydney

Ludwig van BEETHOVEN Piano Trio, Op. 1 No. 1
Robert SCHUMANN Piano Trio No 1 in D minor, Op.63
Dmitri SHOSTAKOVICH Piano Trio No 2 in E minor, Op.67

Eighth Sydney Spring Festival of New Music

Spring Ensemble
20 September, 8pm
Eugene Goossens Hall, ABC Ultimo Centre, Sydney

Thomas MEADOWCROFT labia mea aperies (1997) WP

Spring Ensemble Soloists

8 August, 6.30pm
Great Hall, SCEGGS Darlinghurst, Sydney

Matthew SHLOMOWITZ Tick (1994)
Peter SCULTHORPE Requiem for cello alone (1979)
Witold LUTOSLAWSKI Sacher Variation (1975)
Alberto GINASTERA Puneňa No.2, Op.45 (1977)

Sydeny Gay and Lesbian Mardi Gras

Spring Ensemble
20 February, 8pm
Toast II Gallery, Surry Hills, Sydney

Michael FINNISSY Banumbirr (1982)
Michael FINNISSY Traum des Sangers (1994) AP

1996

Seventh Sydney Spring Festival of New Music

Spring Quartet
19 September, 8pm
Eugene Goossens Hall, ABC Ultimo Centre, Sydney

Anne BOYD String Quartet No.2 “Play on the Water” (1973)
Horatiu RADULESCU String Quartet No.5 “Before the Universe was Born” (1994) A

Print this pageEmail this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+